Depresja i alkoholizm

Oba terminy określają schorzenia, które mogą, lecz nie muszą występować w tym samym czasie, niekiedy jedno schorzenie może rozpocząć lub nasilić to drugie.

Stany depresyjne mogą powodować większą skłonność do sięgania po alkohol- używkę, która jest dość powszechnie dostępna. Miałoby to na celu- w założeniach osoby cierpiącej na depresję- zagłuszenie myśli czy stanu, którego nie chce lub nie może ona znieść. Może to być: poczucie samotności, opuszczenia, lęku, strachu, niskiej samooceny, poczucie winy, presji, stres czy też duże naciski otoczenia. Osoba cierpiąca na alkoholizm chcąc zagłuszyć stan, w którym nie czuje się komfortowo lub z którym sobie nie radzi, sięga po używkę coraz częściej, czasem powodując w sobie kolejne poczucie winy czy wstydu, co z kolei nasila stany depresyjne.

Niekiedy może być odwrotnie i to właśnie depresja jest następstwem alkoholizmu. Osoba uzależniona, zdaje sobie w pewnej chwili sprawę ze swojej sytuacji, ale nie potrafi sobie z nią poradzić. Co w efekcie wywołuje u niej poczucie winy na tyle silne, że może się ono przerodzić w depresję. Podobnie jest z poczuciem wstydu, zażenowania, przekonania o swojej niskiej wartości lub braku pomocy. Dodatkowo chęć odstawienia alkoholu może nasilać złe samopoczucie również czysto fizycznie poprzez np. drżenie mięśni, gorączka itd., co bez odpowiedniego wsparcia z zewnątrz, może jeszcze potęgować depresję. Osoba uzależniona wpada w pewnego rodzaju błędne koło. Ma wrażenie, że nie da się go przerwać, dlatego niezwykle ważne w tych sytuacjach jest wsparcie kompetentnych osób.

Ciężko jest pomóc osobie, która cierpi na depresję lub alkoholizm, ale jednocześnie tej pomocy nie chce przyjąć. Zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów w Klinice leczenia depresji Medox. Szanse na skuteczną pomoc rosną, gdy jest choćby cień chęci lub nadziei. Wejdź na www.medox.org.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *