Łatwy dostęp do psychiatry online

Gdy psychiatryczna opieka oferowana jest w formie online nie ma znaczenia czy jest świadczona z Warszawy czy dowolnego miejsca na Ziemi. To niewątpliwa zaleta usług online, zwiększają dostępność dla osób, które w swoim rejonie zamieszania są ich pozbawione.

Znajomy relacjonował mi, że w miejscowości w której mieszka nie ma dostępu do psychiatry. W dwóch pozostałych powiatach również nie ma Poradni Zdrowia Psychicznego. Na terenie tych trzech powiatów tylko jeden lekarz psychiatra prowadzi Prywatną Praktykę. Pacjenci z zaburzeniami psychicznymi nie mają wyjścia, ponoszą koszty leczenia prywatnego lub muszą dojeżdżać kilkadziesiąt kilometrów do placówki z leczeniem refundowanym przez NFZ. Okres oczekiwania na wizytę w PZP to minimum 2-3 miesiące, podroż to kilka godzin i wydanie sporych środków finansowych. W takim przypadku psychiatryczna wizyta online jest kusząca.

Pozwala sporo zaoszczędzić. Budzi się tylko pytanie czy jakość usług medycznych w formie online jest równie dobra jak podczas osobistych kontaktów z lekarzem. Diagnostycznie pewnie nie bo żadna technologia nie pozwala na tak dokładne badanie jak badanie osobiste. Podobnie pewne ograniczenia prawne nie pozwalają wydawać pewnych orzeczeń online, np o stanie zdrowia, niezdolności do pracy, tą drogą ie otrzymamy również skierowania do szpitala psychiatrycznego. Jednak już interpretacja wyników badań, prosta ocena stanu psychicznego, przedłużenie zaleceń terapeutycznych w przypadku remisji choroby, czy też popełnienie erecept to idealne przypadki do realizacji w formie psychiatrycznej wizyty online.

Analizowaliśmy ofertę wizyt online lekarza psychiatry z Warszawy. Nie podejmuje się on diagnozowania tzw pacjentów pierwszorazowych przez telewizyty. Czyli umożliwia wizyty online tylko pacjentom z ukończonym procesem diagnostycznym. Jest to pewne ograniczenie jednak często już po pierwszej wizycie możemy później kontynuować terapię online.

Domyślamy sie, ze czas oczekiwania na termin wizyty online jest krótszy niż wizyt osobistych w gabinecie lub przychodni.

Krótki czas działania telemedycyny, w Polsce do 2015 roku, nie pozwala jeszcze na dokładne analizy. Jednak po tempie rozwoju tekiej formy opieki możemy domyślić się, ze popyt jest ogromny a podaż stara się za nim nadążyć. W tej chwili dostęp do psychiatry online zapewnia już większość dużych prywatnych placówek i licznie reprezentowane prywatne praktyki indywidualne.