Pierwszym krokiem w kierunku wyleczenia się z uzależnienia, jest podjęcie decyzji o uczestniczeniu w tak zwanej „terapii odwykowej”. Niektórzy myślą, że samo odstawienie alkoholu i powiedzenie sobie „już więcej nie będę pił” coś da, lecz takie osoby są w wielkim błędzie.
Należy skorzystać z pomocy
Odwyk jest ogólną terapią, która łączy w sobie zarówno terapię farmakologiczną, jak i tą opartą na leczeniu psychologicznym. Na odwyk może się udać każdy, niezależnie od swojego wieku, czy nawet tego, że aktualnie znajduje się pod działaniem różnych środków uzależniających. Ośrodki terapeutyczne zazwyczaj posiadają całodobową opiekę, która w każdej chwili jest w stanie pomóc osobie w potrzebie.
Pierwszym etapem leczenia odwykowego, jest detoks organizmu, czyli oczyszczenie go z wszelkich „brudów”, które pozostały po środkach uzależniających. Na tym etapie mogą powstać pewne reakcje organizmu, które zwalcza się lekami. Dlatego najlepiej jest zdecydować się na leczenie zamknięte, gdzie pacjent będzie pod stałą opieką.
Kolejnym i jednym z najważniejszych etapów, jest terapia psychologiczna. To ona pomaga zrozumieć uzależnionemu, co go skłoniło do zażywania środków i dlaczego nie powinien tego robić. Jest także uświadamiany, jakie spustoszenie sieje w swoim organizmie, oraz jak rani bliskich, przez swoje uzależnienie. Ta terapia dzieli się na indywidualną, a także grupową. W czasie leczenia psychologicznego uzależnienie poznają metody, w jaki sposób mogą sobie radzić z problemami, które dotychczas starali się rozwiązywać poprzez zażywanie środków psychoaktywnych.
Gdy już uzależniony przejdzie przez to leczenie, nadal nie może w nim ustępować. Nie jest to tylko kilka tygodni spędzonych w ośrodku, lecz także kilka miesięcy, a nawet lat, podczas których musi sam siebie pilnować, a w razie potrzeb zgłosić się ze swoimi problemami. Jeśli ktoś tylko raz się złamie, może to być bardzo trudne, znów wrócić do normalności.