Ważne badania profilaktyczne

badania

Jak wiadomo badania profilaktyczne są niezwykle ważną kwestią w zachowaniu zdrowia i dobrej formy fizycznej. Profilaktyka pozwala trafnie ocenić stan zdrowia oraz w porę wykryć groźne choroby, dzięki czemu szansa na ich wyleczenie znacznie wzrasta. Ważne jest także, aby dostosować konkretne badania do swojej płci oraz wieku. Oczywistym jest, że inne badania będą niezbędne dla trzydziestolatki a innym powinien się poddać mężczyzna w wieku lat pięćdziesięciu. Obie te osoby będą narażone na inne, charakterystyczna dla danego wieku i płci choroby. Z pewnością dla wszystkich bez względu na wiek i płeć jednym z kluczowych badań będzie morfologia krwi w swojej rozszerzonej formie. Najlepiej wykonywać ją przynajmniej raz w roku.

Jakie badania dla mężczyzn w wieku czterdziestu lat

Statystyczny czterdziestolatek z pewnością powinien troskliwie zadbać o własne zdrowie. Do badań, które powinien wykonać należą: przegląd stomatologiczny (raz na pół roku), badanie okulistyczne, razem z pomiarem ciśnienia w gałce ocznej (raz do roku), badanie na obecność krwi utajonej w kale (raz w roku – dotyczy zwłaszcza panów, którzy ukończyli 45 lat), samobadanie jąder (raz w miesiącu), badanie per rectum (raz w roku), lipidogram (raz na dwa lata), badanie słuchu (raz na 10 laT), badanie jąder przez lekarza (raz na 3 lata), badanie poziomu elektrolitów (raz na 3 lata), elektrokardiogram (co 2-3 lata), rtg klatki piersiowej (co 2 lata, chyba, że palisz papierosy, wtedy należy przeprowadzić to badanie częściej, wg wskazań lekarza), badanie ogólne moczu (raz w roku).

 

Lepiej zapobiegać

Mimo, że może się wydawać, że w wieku czterdziestu lat należy wykonać cały ogrom badań, zdecydowanie warto poświęcić na to odpowiednią ilość czasu. Dbajmy o swoje zdrowie nie tylko poprzez odpowiednie odżywianie i uprawianie sportu, ale także przez odpowiednie badania profilaktyczne. Wiele chorób, wykrytych w początkowych stadiach można sprawnie i łatwo wyleczyć, lub znacznie złagodzić ich przebieg.